1.GÜN: SAMSUN ERZURUM GECE YOLCULĞU
Siz değerli misafirlerimizi saat 20.30’da acentemizin önünden alarak Ordu – Giresun – Torul – Gümüşhane - Bayburt güzergâhını takiben Erzurum’a doğru gece yolculuğu ile gezimize başlıyoruz.

2.GÜN: ERZURUM – YAKUTİYE MEDRESESİ – ÜÇ KÜMBETLER – ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE – ULU CAMİİ – TAŞHAN –
KATERİNA AV KÖŞKÜ – SARIKAMIŞ ŞEHİTLİĞİ - KARS
Değerli misafirlerimiz, sabah Erzurum’a varışımız ile birlikte alacağımız kahvaltımızın ardından Yakutiye Medresesi ile Erzurum gezimize başlıyoruz. Ardından Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese ve Ulu Cami ziyaretimizi yapıyoruz. Bu ziyaretlerimizin ardından otantik Erzurum Evinde çay ve kahve molası veriyoruz. Gezimize meşhur Oltu taşı ve bu taştan yapılma eserleri görüp alışveriş yapabileceğimiz Taş Han ziyaretimiz ile devam ediyoruz. Ardından öğle yemeğimizi(ekstra) meşhur Cağ Kebabı ve Kadayıf Dolması ile alıp Sarıkamış’a hareket ediyoruz. 93 harbi (Osmanlı-Rus savaşı) sonrası Kars ve civarına hâkim olan ve Ruslar döneminde inşa edilmiş, devasa ahşap görüntüsü ile büyüleyen Katerina Av Köşkü’nü geziyoruz. Sonrasında tarihimizin önemli kahramanlık destanın geçtiği, Allahüekber dağlarında bulunan ve 90 bin şehit verdiğimiz Sarıkamış şehitliğimizi ziyaret ediyoruz. Gezilerimizin sonrasında konaklama yapacağımız Kars’taki otelimize gidiyoruz.(Konaklama ve akşam yemeği otelimizde)

3.GÜN: KARS ŞEHİR MERKEZİ – ANİ HARABELERİ - FETHİYE CAMİİ – TAŞ KÖPRÜ - KARS KALESİ – HAVARİLER KİLİSESİ -
NAMIK KEMAL EVİ - KANLI TABYA HARP TARİHİ MÜZESİ - ÂŞIK GELENEĞİ – KAFKAS GECESİ
Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltımızın ardından Ermenistan sınırında bulunan ve zamanında Ermenistan' a başkentlik yapmış olan Ani Harabelerine geçiyoruz. Hem mimari yapısı, hem coğrafi farklılıklarından ötürü büyüleyici bir yürüyüş bizleri bekliyor. Kurtarıcı İsa Kilisesi, Resimli Kilise, Büyük Katedral ve Anadolu 'da ilk Türk camii olan Ebu El Manuçehr camisini görüp fotoğrafladıktan sonra iki ülke arasında sınırı oluşturan Arpaçay’a tepeden bakarak bu unutulmaz geziyi tamamlayıp yönümüzü tekrar Kars şehir merkezine çeviriyoruz. Kars yöresel yemeklerinin tadına ve lezzetine baktıktan sonra(ekstra) hem doğulu, hem batılı özellikleriyle çevresindeki Erzurum, Ağrı, Iğdır gibi illerden kültürel anlamda çok farklı, kıpır kıpır sokakları ve hayat dolu Kars’ı tanımaya devam ediyoruz. 1877 yılından sonraki 40 yıl boyunca Rus işgalindeyken yeniden kurulan şehir, Baltık mimarisinin ülkemizde en iyi izlenebileceği merkezdir. Birbirini 90 derecelik açıyla kesen sokaklar, cepheleri süslü, kesme taş binalar… Kars’ı çok seveceksiniz, biz bundan eminiz! İlk durağımız, Rus işgali sırasında kesme taşlardan kilise olarak inşa edilen, Kars’ın geri alınması ile camiye çevrilen Fethiye Camii olacaktır. Sonrasında Havariler Kilisesi'ne geçiyoruz. Ermeni-Gürcü mimari tarzını inceleyebileceğimiz bu yapının ardından Kars sokaklarında yürüyüşümüze devam ediyoruz. Roma döneminden günümüze ulaşıp halen kullanılan Taş köprüyü, Tarihi Hamam’ı ve günümüzde merkez kale ya da iç kale olarak adlandırılan Kars Kalesi’ni panoramik olarak görüp fotoğraflama imkânı buluyoruz. Ünlü şairlerimiz ‘den Namık Kemal’in bir dönem yaşadığı evi görüp Kars'ın önemli bir kültür mirası olan Âşık geleneğini tanıma fırsatı buluyoruz. Sonrasında etnografik malzemeler ile savaşlarda kullanılan silahlar ve yakın tarihimizi belgeleyen taşınır kültür varlıklarımızın sergilendiği Kanlı Tabya Harp Tarihi Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. “Âşıklar” diyarında yapılan keşif sırasında, bal, kaşar peyniri, gravyer peyniri vb. yöresel ürünlerin tadına bakıyoruz. Dileyen misafirlerimiz yöresel ürünlerini buradan temin edebilirler. Rehberimiz bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Alışveriş molamızın ardından otelimize gidiyoruz.(Konaklama ve akşam yemeği otelimizde) Dileyen misafirlerimiz ile Kafkas Halk Oyunları gösterisine (ekstra) gidiyoruz.

4.GÜN: IĞDIR - AĞRI DAĞI - İSHAK PAŞA SARAYI - DOĞUBEYAZIT - MURADİYE ŞELALESİ – VAN
Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltımızın ardından Kars’tan ayrılıp Van’a doğru yol alıyoruz. Digor - Tuzluca yolunu kullanarak, uzunca bir süre Ermenistan sınırını takiben yönümüzü Doğu'nun Çukurova'sı olarak bilinen Iğdır 'a çeviriyoruz. Büyük Ağrı Dağı’nın eteklerinden süzülüp Iğdır Ovasının seyrine başladığımızda ülkemize en yakın Ermenistan kenti Metmazor'u da görüyoruz. 5137 metrelik yüksekliğiyle ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nı fotoğraflamak için uygun bir noktada mutlaka duracağız, merak etmeyin! Fotoğraf molamızın ardından Ağrı Dağı’nın eteklerine kurulmuş Doğubeyazıt 'a varışımız ile birlikte öğle yemeğimizi(ekstra) alıyoruz. Yemeğimizin sonrasında İshak Paşa Sarayını gezmeye başlıyoruz. 220 yıllık bu saray yapıldığı günden bu yana tüm Doğu Anadolu’nun sembol yapısı olmuştur. Bütün ovaya tepeden bakan konumuyla, birbirinden eşsiz taş işlemeli anıtsal kapılarıyla ve Dünya üzerinde ilk defa merkezi ısıtma sistemin kullanıldığı muhteşem bir saray yapısı bizi bekliyor. Sarayın büyüleyici atmosferinde vereceğimiz serbest zamanımızda bolca fotoğraf alıp Doğubeyazıt 'ı yukardan seyretme şansını yakalıyoruz. Serbest zamanımız sonrasında volkanik kaya kütlelerini görerek Tendürek dağı geçitinden hareketle Bend-i mahi çayının seyriyle çaldıran ovasına ulaşıp 1514 çaldıran meydan muharebesi hakkında rehberimizin anlatımlarını diniliyoruz. Ardından Bendi Mahi Çayı üzerindeki Muradiye Şelalesi’nde fotoğraf molası veriyoruz. Çaylarımızı yudumladıktan sonra konaklama yapacağımız Van’daki otelimize gidiyoruz.(Konaklama ve akşam yemeği otelimizde)

5.GÜN: VAN - ÇAVUŞTEPE KALESİ – VAN KALESİ – KEDİ EVİ – GÜMÜŞ ve HALI KİLİM ATÖLYELERİ – AKDAMAR ADASI ve
AKDAMAR KİLİSESİ – SAMSUN DÖNÜŞ YOLCULUĞU
Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltımızın ardından gezimize Urartu krallarından II. Sarduri’nin yaptırdığı ve tarihi Sardurihinili diye geçen Çavuştepe Kalesi ile başlıyoruz. Van-Hakkâri karayolunun üzerinde bulunan bu etkileyici kale, adını aldığı Çavuştepe Ovasına tepeden bakmaktadır. Kalede; depo, işlik, saray ve tapınak kalıntılarını görüp eğer şanslıysak dünyanın sayılı Urartu’ca dilini konuşabilen, ören yeri bekçisi Mehmet amcayla tanışıp, ondan Urartu yazıtlarını dinliyoruz. Ardından Van merkeze dönerek Van Kalesi gezimizi gerçekleştiriyoruz. Göl kıyısında muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan ve içerisinde Urartulara ait birçok yapının yanı sıra çözümlemeleri yapılmış anıtsal Urartu yazıtlarını da görme imkânı bulacağız. Rehberimizin anlatımları sonrası Van Kalesinde serbest zamanımızda birçok hatıra fotoğrafı çekme ve bu görkemli manzaranın keyfini çıkarma fırsatımız olacak. Van Kalesi gezimizin ardından öğle yemeği(ekstra) için mola veriyoruz. Molamızın ardından Van denildiğinde akla ilk gelen şey olan eşsiz güzellikteki Van Kedilerini yakından göreceğimiz Kedi Evine gidiyoruz. Kedi evi gezimiz sonrası Van’ın meşhur Urartu Gümüş sanatı olan Savat ve Arubani sanatları hakkında bilgi almak üzere Gümüş Atölyesine uğruyoruz. Burada alacağımız sunumun ardından alışverişlerimizi yapıp Van’ın bir diğer el sanatı olan Halı\Kilim atölyesine gidiyoruz. İran\ Ermeni\Türkmen halı ve kilimleri üzerine detaylı bir bilgilendirme alarak yok olmaya yüz tutan bu sanatın inceliklerini hep beraber öğreniyoruz. Van’da yapacağımız otlu peynir vb. yöresel alışverişimizin sonrasında Van ' ın Gevaş ilçesine ulaşıyoruz. Burada bizi bekleyen teknemize binip yaklaşık 30 dakikalık seyahatle Akdamar adasına varıyoruz. 10. yüzyılda kral Gagik adına yapılan ve bir dönem Ermeni vatandaşlarımızın en üst düzey ruhani liderlik makamı olan kiliseyi gezmeye başlıyoruz. Rehberimizden kilise üzerinde bulunan kabartmaların anlamlarını dinledikten sonra badem ağaçlarının altında kısa bir kahve molası veriyoruz. Molamızın ardından teknemizle karaya ulaşıp Samsun’a olan dönüş yolculuğumuza başlıyoruz

6.GÜN: SAMSUN
Değerli misafirlerimiz, yoldaki molalarımızın ardından Samsun’a varıyoruz ve sizleri aldığımız noktalara bırakarak bir sonraki gezilerimizde buluşmak dileğiyle sizlerle vedalaşıyoruz.

 


ÜCRETE DÂHİL OLAN HİZMETLERİMİZ

* 2 Gece Kars’ta Konaklama
* 1 Gece Van’da Konaklama 
* 4 Kahvaltı
* 3 Akşam Yemeği
* Akdamar Adası Tekne Tur Ücretleri
* Lüks Araçlar İle Ulaşım
* Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
* Araç İçi Çeşitli İkramlar * Seyahat Sigortası

ÜCRETE DÂHİL OLMAYAN HİZMETLERİMİZ

* Programda ekstra Belirtilen Yemekler ve Hizmetler
* Müze VB. Giriş Ücretleri
* Seyahat Boyunca ve Oteldeki Özel Harcamalar (Mini bar, Telefon vb.)Tur Başlangıç: Tur Bitiş: Kişi Başı: Tek Kişi: 2-6 Yaş: 7-12 Yaş:
Tur Tarihleri Yakın Zamanda Güncellenecektir.

Atakum Yeşilyurt Önü
tatilden.com.tr Ofis Önü

-

Müşteri Memnuniyeti

Kaliteli Hizmet, Uygun Fiyat

100% Güvenli Alışveriş

Banka & Kredi Kartı / +6 Taksit

Canlı Destek

+90 542 234 05 06

Özel İndirim

Gruplara Özel İndirimler